Dobór odpowiedniej odzieży ochronnej i środków ochrony indywidualnej zależy od zagrożeń, z którymi pracownik ma do czynienia na danym stanowisku. W pierwszej kolejności należy przeprowadzić wnikliwą analizę stanowiskową.
Specjalista ds. telekomunikacji
Do głównych zadań osoby zatrudnionej jest suwanie usterek ruchowych oraz likwidacja awarii i zakłóceń powstałych w systemach sygnalizacji pożaru, systemach kontroli dostępu, systemach sygnalizacji włamania i napadu, systemach nadzoru wizyjnego oraz w zakładowym centrum monitorowania sygnałów alarmowych. Do zadań specjalisty ds. telekomunikacji należy również wykonywanie przeglądów, konserwacji i napraw przydzielonych urządzeń i układów zgodnie z obowiązującymi zasadami eksploatacyjnymi oraz zasadami BHP. Wykonywanie okresowych sprawdzeń, badań i pomiarów oraz prób funkcjonalnych i odbiorczych przydzielonych układów oraz aktualizacja dokumentacji w zakresie prowadzonych prac eksploatacyjnych, modernizacyjnych, rekonstrukcyjnych i remontowych, celem utrzymania zgodności dokumentacji ze stanem rzeczywistym.
Do trudności na tym stanowisku możemy zaliczyć: pracę pod napięciem, w pobliżu napięcia, na wysokości, w zmiennym mikroklimacie, zapyleniu, przeciągach, hałasie, praca w pobliżu urządzeń i instalacji wytwarzających pola elektromagnetyczne.
Zestaw ochronny dla specjalisty ds. telekomunikacji powinien składać się z:
- Odzieży ochronnej ( bluza, spodnie, koszula bądź t-shirt oraz odzież w wersji zimowej)
- Rękawic ochronnych
- Okularów ochronnych
- Obuwia ochronnego
Przykładowy set stanowiskowy dla elektryka – operatora urządzeń elektrycznych:
- Odzież ochronna certyfikowana zgodnie z normami Krystian MultiGuard K-166 i K-165
- Bluza K-166-16-02
- Ogrodniczki K-166-18-02
- Koszulka polo K-165-03
- Kurtka K-166-06-02
- Ogrodniczki ocieplane K-166-08-02
- Rękawice ochronne – TO-2476 EUREKA 13-4 Heat FR 13-4HFR
- Obuwie ochronne – TO-3985 Huzar GO!
- Hełm ochronny – TO-1922 V-GARD 950