W warsztacie samochodowym przeprowadzane są naprawy mechaniczne oraz elektryczne pojazdów, a także szereg innych czynności związanych m.in. z układem napędowym, układem jezdnym, karoserią, itp. Nie można wobec tego przyjąć, iż istnieje jeden, ogólny wzorzec odzieży roboczej dla pracowników warsztatów. Strój, jak też środki ochronny indywidualnej takie jak buty, okulary, maski i półmaski filtrujące, kombinezony oraz rękawice ochronne powinny być dopasowane do konkretnego stanowiska pracy, jak też do stosowanych na nim maszyn, urządzeń oraz technologii. Jednak można wyróżnić cechy wspólne, którymi powinien odznaczać się strój roboczy bez względu na obsługiwane przez pracownika warsztatu stanowisko.
Z czego powinien składać się strój roboczy pracownika warsztatu?
Wyposażenie pracownika warsztatu powinno składać się z odzieży roboczej (w formie koszuli, spodni, bluzy lub kombinezonu ochronnego) zapewniającej odpowiednią przewiewność oraz swobodę ruchów. Pracownicy punktów napraw samochodowych bardzo cenią sobie także spodnie wyposażone w miękkie nakolanniki. Udogodnienie to jest bardzo istotne dla każdego kto wykonuje pracę w pozycji klęczącej lub półklęczącej.
Ponadto w okresie zimowym, jeżeli występują prace na zewnątrz pomieszczenia, należy także zapewnić okrycie wierzchnie chroniące przed zimnem i opadami atmosferycznymi. Dla pracowników wykonujących prace na otwartej przestrzeni, np. na placu po którym poruszają się inne pojazdy, niezbędna będzie także odblaskowa kamizelka ostrzegawcza.
Przy kompletowaniu stroju roboczego dla pracowników warsztatów samochodowych nie należy zapominać o odpowiednim obuwiu. Powinno ono przede wszystkim być wygodne, aby zapewnić komfort podczas wykonywania obowiązków. Kluczowe znaczenie ma podeszwa – najlepiej, gdy jest gruba i wykonana z właściwych materiałów zapewniających zarówno dobrą amortyzację, jak i wysoką odporność na poślizg. W przypadku niektórych zagrożeń występujących w warsztacie samochodowym istotna jest także wkładka antyprzebiciowa. Ponadto obuwie powinno mieć wzmocnione noski, aby zagwarantować ochronę palców stopy, w przypadku gdy pracownik uderzy o ciężką konstrukcję lub na jego stopę spadnie ciężki przedmiot. Przy wyborze obuwia dla pracowników warto uwzględnić także miejsce pracy, np. do prac na hali warsztatowej dobrym rozwiązaniem są sandały, a do prac na zewnątrz lepiej sprawdzą się półbuty lub trzewiki ochronne.
Jak wybrać odpowiednie środki ochrony indywidualnej dla osób zatrudnionych w warsztacie samochodowym?
Elementem niezbędnym stroju roboczego w warsztatach samochodowych są także rękawice oraz kombinezony ochronne krótkotrwałego użycia, które skutecznie zabezpieczają przed ciężkim do usunięcia brudem (np. ze smarów, olejów, itp.) oraz zagrożeniami takimi jak przecięcia, otarcia czy poparzenia. Warto zwrócić uwagę na parametry techniczne rękawic i kombinezonów, aby odpowiadały one zarówno specyfice prowadzonych prac jak i zagrożeniom na określonych stanowiskach. Inne rękawice zastosujemy do prac mechanicznych w środowiskach suchych, a inne w zaolejonych. Jeszcze inne do lakierniczych. Istotne jest też to, aby były to produkty nie zawierające silikonu, zwłaszcza tam gdzie mamy do czynienia z pracami lakierniczymi. W przeciwnym wypadku może wystąpić tzw. efekt kraterowania i warsztat będzie zmuszony wykonać prace lakiernicze od początku.
Dopełnieniem wyposażenia osób zatrudnionych w warsztacie samochodowym, będą także odpowiednie środki ochrony indywidualnej, np. okulary, przyłbice lub gogle, które zabezpieczą oczy m.in. przed chemikaliami bądź ewentualnymi odpryskami. Przydatne będą również hełmy (chroniące głowę przed urazami) czy ochronniki słuchu takie jak nauszniki oraz zatyczki (zapewniające ochronę przed hałasem). Osobom naprawiającym karoserię lub wykonujących prace lakiernicze dodatkowo należy zapewnić także maski i półmaski zabezpieczające układ oddechowy nos i usta przed dostaniem się pyłu lub wdychaniem środków chemicznych.