Zgodnie z Ustawą Kodeksu Pracy z dnia 26 czerwca 1974 roku (Dz. U. 1974 Nr 24 poz.141) pracodawca jest zobowiązany do dostarczenia pracownikowi środków ochrony indywidualnej zabezpieczających przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników. Zalicza się do nich zarówno odzież, jak i obuwie robocze. Buty ochronne to podstawowy element każdego ubrania roboczego. Chronią stopę przed urazami mechanicznymi, jak również przed wieloma innymi zagrożeniami.
Istnieje wiele branż, dla których kluczową kwestią jest odpowiednio dobrana odzież ochronna oraz środki ochrony indywidualnej. Bez wątpienia jedną z nich jest branża energetyczna. W branży energetycznej interakcja człowieka z energią elektryczną generuje ryzyko wyładowania łuku elektrycznego. Dlatego niezwykle ważne jest stosowanie specjalistycznego obuwia ochronnego, które powinno izolować, jak również nie przewodzić prądu.
Wybierając obuwie ochronne dla zastosowań w branży energetycznej należy zwrócić uwagę na to, aby spełniały normę PN-EN ISO 20345 S3. Niezwykle ważne, aby wybierać obuwie nie posiadające metalowych elementów, które mogłyby przewodzić prąd. Oznaczone są one zazwyczaj, jako METAL FREE. Ważne jest, aby podeszwa butów stosowanych w branży energetycznej miała właściwości antyelektrostatyczne, cechowała się odpornością na oleje i smary oraz była antypoślizgowa.
Przy wyborze obuwia ochronnego nie powinniśmy zapomnieć o wygodzie. Pracownik, spędzając w nich średnio 8 godzin dziennie, musi czuć się komfortowo. Ani odzież, ani buty czy inne środki ochrony indywidualnej nie powinny ograniczać jego ruchów.
Tylko kompilacja wszystkich wymienionych cech zapewni bezpieczeństwo i komfort pracownikom w branży energetycznej.
Przykładowe modele, które sprawdzą się w branży energetycznej: