Nadruk termotransferowy cieszy się rosnącą popularnością wśród firm, dla których odzież ochronna poza funkcjami typowo zabezpieczającymi i ochronnymi musi spełniać także odpowiednie standardy wizerunkowe.
Termotransfer zwany również termodrukiem to metoda polegająca na termicznym wgrzaniu wcześniej przygotowanego nadruku, przy użyciu dużego nacisku i wysokiej temperatury przez określony czas. Odpowiedni dobór tych trzech parametrów pozwala na szeroki wachlarz zastosowań tej technologii, której największą zaletą jest możliwość nanoszenia nadruków na tkaniny. Szeroki zakres kolorów, wiele różnych zastosowań, nieskomplikowana aplikacja oraz trwałość, spowodowały że firmy coraz chętniej wykorzystują technologie termotransferowe w procesach identyfikacji wizualnej .
Folie Termotransferowe
Istotną częścią know-how przy produkcji odzieży znakowanej techniką termoransferową, jest uzależniony od parametrów ochronnych, rodzaju czy struktury tkaniny dobór foli do druku. Termotransfery robi się na specjalnie przeznaczonych do tego komponentach, które dzięki swoim cechą klejącym umożliwiają łatwiejsze umieszczanie wydruków na tkaninach w odpowiedniej pozycji. Folie termotransferowe składają się z materiału głównego oraz przezroczystej, przeważnie lekko klejącej bazy transportowej. W przypadku znakowania odzieży roboczej i środków ochrony osobistej najczęściej wykorzystywane są folie typu flock i flex, trudnopalne oraz odblaskowe.
Z kolei w przypadku foli typu flock, pokrytej strzyżą tekstylną, uzyskujemy aksamitny wydruk wyglądem przypominający zamsz lub welur. Ich struktura foli oraz ich specjalna powłoka, sprawia że wykonane oznaczenie jest zdecydowanie grubsze, dzięki czemu można je wykonywać także na włóknach poliestrowo-akrylowych. Paleta kolorów foli Flock jest za to bardziej ograniczona.
W przypadku oznakowania odzieży ochronnej bardzo często wykorzystujemy także folie trudnopalne i odblaskowe. Które nie tylko nadają atrakcyjny wygląd nadrukom, ale sprawiają też, że dodatkowe oznakowanie zwiększa widoczność pracownika oraz spełnia dodatkowe funkcje ochronne. W przypadku folii trudnopalnych i odblaskowych, bardzo istotne jest także wcześniejsze skrupulatne przetestowanie i dobranie odpowiedniej bazy nośnej. Od tego zależy czy wykonany nadruk będzie odporny na różne warunki atmosferyczne i zachowa swój pierwotny wygląd.
Zastosowanie technologii termotransferowej
Termotransfery to stosunkowo prosta i trwała metoda znakowania odzieży, jednak bez specjalistycznej wiedzy i zawansowanego technicznie parku maszynowego, wykonanie trwałego oznakowania byłoby bardzo trudne. Technika ta idealnie sprawdza się zarówno przy oznaczaniu elementów odzieży w trakcie procesu produkcji jak i nanoszenia logotypów na gotowych produktach tekstylnych o nieregularnych kształtach, z trudnodostępnymi miejscami takich jak czapki z daszkiem, plecaki, torby, apaszki czy kamizelki. Dzięki zróżnicowanej technice termotransferu, komputerowo sterowanym narzędziom oraz doświadczonemu personelowi możemy zaoferować naszym klientom zindywidualizowane kolekcje odzieży, wzbogacone o profesjonalne nadruki będące istotnym elementem budowy identyfikacji wizualnej każdej firmy.
Zalety termotransferu:
- szybkość w przygotowaniu,
- duża dokładność w odwzorowaniu nadruku,
- możliwość odwzorowania niewielkich elementów,
- wysoka jakość naniesionej grafiki,
- różnorodność stosowanych podłoży – bawełna, poliester, dzianina,
- wysoka trwałość i elastyczność nadruku.