To znaczący krok w rozwoju naszej firmy, otwierający przed nami nowe możliwości i perspektywy.
Dlaczego członkostwo w Konfederacji Lewiatan jest dla nas ważne?
Konfederacja Lewiatan jest wpływową polską organizacją biznesową, której podstawowym celem jest ochrona praw i reprezentowanie interesów zrzeszonych pracodawców.
Dzięki temu członkostwu PW Krystian, jako polski producent odzieży ochronnej zyskuje:
- Dostęp do kształtowania prawa poprzez udział w pracach organizacji;
- Możliwość prowadzenia dialogu z administracją państwową, co przełoży się na lepsze warunki do dalszego rozwoju naszego biznesu;
- Reprezentację naszych strategicznych interesów w procesach legislacyjnych zarówno w Polsce, jak i w Unii Europejskiej. Lewiatan jest jedyną polską organizacją należącą do Business Europe oraz członkiem Business at OECD;
- Ogromną platformę do wymiany poglądów i doświadczeń oraz nawiązywania nowych kontaktów biznesowych, dzięki skupieniu ponad 4100 firm zatrudniających ponad milion pracowników.
Aktywny udział PW Krystian w Radach Konfederacji Lewiatan
Wraz z przystąpieniem do Konfederacji Lewiatan, PW Krystian aktywnie włączył się w prace organizacji, delegując swoich przedstawicieli do kluczowych Rad:
- Rada ds. Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ): Nasza przedstawicielka będzie uczestniczyła w opiniowaniu unijnych i krajowych dokumentów dotyczących GOZ oraz w przygotowywaniu i promocji autorskich rozwiązań w tym zakresie. Szczególnie zaangażowani jesteśmy w prace grup roboczych:
- Grupa ds. Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP): Będziemy monitorować i aktywnie uczestniczyć w dyskusjach dotyczących ROP, dyrektywy SUP oraz rozporządzenia PPWR.
- Grupa ds. Systemu Kaucyjnego (DRS): Weźmiemy udział w spotkaniach dotyczących wdrażania systemu kaucyjnego, współpracując z operatorami, wprowadzającymi, sieciami handlowymi i organizacjami odzysku.
- Grupa ds. Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego oraz baterii (ZSEE): Będziemy dzielić się naszym doświadczeniem i wiedzą w zakresie ZSEE, współpracując z producentami sprzętu i firmami zajmującymi się jego przetwarzaniem oraz organizacjami odzysku.
W tej Radzie oraz w grupie ROP naszą przedstawicielką jest dyrektor Działu Badań i Rozwoju, Magdalena Małecka. Obecnie podczas cotygodniowych spotkań roboczych w pracach grupy bierze udział również kilkadziesiąt firm członkowskich z różnych obszarów reprezentujących cały łańcuch wartości (producenci produktów w opakowaniach, producenci opakowań, recyklerzy, organizacje odzysku, przetwarzający odpady, firmy komunalne sektor doradczy i prawny oraz inne).
- Rada Dyrektorów Personalnych (RDP): Będziemy uczestniczyć w spotkaniach z przedstawicielami administracji i organów, przedstawiając dane i dyskutując o aktualnej sytuacji na rynku pracy oraz wyzwaniach pracodawców. Nasze działania skupią się na przygotowywaniu propozycji legislacyjnych, konsultowaniu projektów aktów prawnych oraz przedstawianiu dobrych praktyk w zakresie stosunków pracy, zatrudnienia i dialogu społecznego. W ramach RDP będziemy również aktywnie działać w:
- Radzie ds. kompetencji i kwalifikacji: Współpracując z innymi pracodawcami, będziemy pracować nad rekomendacjami dotyczącymi nabywania kompetencji i kwalifikacji w Polsce.
- Radzie ds. zarządzania różnorodnością: Będziemy dzielić się naszymi doświadczeniami i wspierać wdrażanie strategii zarządzania różnorodnością w innych firmach członkowskich.
- Grupie ds. cudzoziemców: Będziemy analizować regulacje dotyczące legalnego pobytu i pracy cudzoziemców oraz wypracowywać rekomendacje dla strony rządowej.
- Grupie ds. wdrożenia dyrektywy 2023/970: Będziemy pracować nad wdrożeniem przepisów dotyczących równości wynagrodzeń kobiet i mężczyzn.
- Grupie ds. sztucznej inteligencji w obszarze HR: Będziemy badać i wdrażać rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi.
Naszą przedstawicielką w tej Radzie oraz w grupach ds. wdrożenia dyrektywy 2023/970 i ds. sztucznej inteligencji w obszarze HR jest Anna Sikorska, dyrektor Działu Zasobów Ludzkich i Administracji. Głównymi tematami jej prac będą kwestie związane z opiniowaniem projektu regulującego maksymalne temperatury a także te związane z dopasowaniem kierunków kształcenia do potrzeb pracodawców.
- Rada Podatkowa: Będziemy angażować się w przygotowywanie projektów mających na celu poprawę jakości prawa podatkowego oraz kreowanie rozwiązań korzystnych dla przedsiębiorców.
Dyrektor Finansowy PW Krystian, Rafał Ożóg jest naszym przedstawicielem w tej Radzie.
PW Krystian z realnym wpływem na otoczenie biznesowe
Członkostwo w Konfederacji Lewiatan to dla PW Krystian nie tylko prestiż, ale przede wszystkim realna możliwość aktywnego uczestniczenia w kształtowaniu otoczenia biznesowego w Polsce i Unii Europejskiej. Chcemy mieć realny wpływ na zmiany, zwłaszcza te w obrębie branży BHP i produkcji odzieży ochronnej. Jesteśmy przekonani, że nasza współpraca z innymi członkami organizacji przyczyni się do dalszego rozwoju naszej firmy a także wzmocnienia polskiej gospodarki.