Odpowiednia temperatura w pracy ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i komfortu pracowników. Art. 15. Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy mówi, że pomieszczenia pracy i ich wyposażenie powinny zapewniać pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki. Odpowiedzialność za ich zapewnienie ponosi pracodawca. Dotyczy to również odpowiedniej temperatury wykonywanej pracy. Jakie zmiany przewidziane są w projekcie nowych przepisów dotyczących temperatury w miejscu pracy?
Do jakiej temperatury pracownik może pracować?
Aktualne przepisy BHP nie określają, jaka powinna być maksymalna temperatura w biurze oraz innych miejscach wykonywania obowiązków pracowniczych. Znaleźć można jednak informacje o minimalnej temperaturze w miejscu pracy:
30. [Temperatura w pomieszczeniach pracy] – Ogólne przepisy bezpieczeństwa i higieny
Zmiany, jakie przewiduje Projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy to m.in.:
Rozporządzenie zakłada wejście w życie po 14 dniach od dnia ogłoszenia. Pracodawcy będą mieli czas do 1 czerwca 2025 r. na dostosowanie pomieszczeń pracy oraz dokonanie aktualizacji w dokumentacji oceny ryzyka zawodowego zgodnie z wymaganiami bezpieczeństwa i higieny pracy określonymi rozporządzeniu.
Przy jakiej temperaturze nie idzie się do pracy?
Choć nie ma możliwości nieprzyjścia do pracy, pracownik może odmówić wykonywania obowiązków. Taka możliwość istnieje, jeśli warunki w miejscu pracy nie są zgodne z Art. 30 Przepisów BHP. W przypadku ciężkiej pracy fizycznej jest to 18°C, a lekkiej fizycznej biurowej 14°C. Gdy temperatura jest zbyt niska, a warunki technologiczne pozwalają na jej zwiększenie, może dojść do narażenia zdrowia oraz życia pracownika. Pracownik w takiej sytuacji ma prawo do przerwania wykonywanej pracy, a o jej zaprzestaniu musi bezzwłocznie powiadomić pracodawcę.
Od tego są jednak pewne wyjątki, ponieważ powstrzymanie się od obowiązków w przypadku braku odpowiedniej minimalnej temperatury w pracy nie dotyczy zawodów, w których obowiązkiem jest ratowania życia ludzkiego lub mienia.
Przepisy dotyczące temperatury w miejscu pracy, a właściwie art. 210. Kodeksu Pracy mówi również, że w sytuacji, w której pracownik odmawia pracy, gdy minimalna temperatura nie spełnia wymogów BHP, zachowuje on prawo do wynagrodzenia. Pracodawca nie może wyciągnąć wobec niego również żadnych konsekwencji.
Co zrobić, gdy temperatura w pracy jest za wysoka?
Jeśli temperatura w biurze jest zbyt wysoka, warto podjąć odpowiednie kroki, aby zapewnić komfort i zdrowie pracowników.
Podsumowanie
W 2025 roku przepisy dotyczące minimalnej temperatury w pracy ulegną zmianie, aby zapewnić pracownikom bezpieczne i komfortowe warunki. Nowe rozporządzenie przewiduje jednak maksymalne temperatury, które nie powinny przekraczać 28°C w przypadku pracy o niskim i umiarkowanym tempie metabolizmu. Jeśli temperatura przekroczy 35°C, praca w takich warunkach będzie niemożliwa. Pracodawcy mają czas do czerwca 2025 roku na dostosowanie pomieszczeń pracy do nowych przepisów.